شیر سلونوئیدی

شیر سلونوئیدی

شیر سلونوئیدی که با نام شیر برقی نیز شناخته می‌شود، یکی از پرکاربردترین تجهیزات در صنایع مختلف است. این شیر به کمک جریان الکتریسیته و میدان مغناطیسی عمل می‌کند. این تجهیز می‌تواند با استفاده از این جریان و میدان، حرکت خطی تولید نماید و از این طریق مسیر عبور سیال را باز یا بسته کند. این کار تنها به کمک یک عملگر یا اکچویتور امکان پذیر است. به آن عملگر سلونوئید گفته می‌شود. در ادامه به بررسی نحوه عملکرد این تجهیزات می‌پردازیم.

نحوه عملکرد شیر سلونوئیدی

وجود این تجهیزات در صنایع تبرید و سردخانه ها از اهمیت زیادی برخوردار است. انتخاب نادرست این قطعه می‌تواند به کل سیستم تبرید آسیب برساند. بنابراین باید هنگام خرید این تجهیزات، دقت کافی را داشته باشید.

یکی از کاربردهای شیر سلونوئیدی پمپاژ سیال در سیستم تبرید و تخلیه ی مبرد از اواپراتور است. وقتی که دمای سیستم به میزان ایده‌آلی برسد، پلاتین ترموستات باز می‌شود و انرژی الکتریکی شیر را قطع می‌کند. به این ترتیب در حالی که کمپرسور در حال کار کردن است، شیر سلونوئیدی می‌تواند مسیر مبرد را ببندد.

به این صورت مبرد از قسمت اواپراتور نسبتاً تخلیه می‌شود و در نتیجه فشار در این قسمت کاهش می‌یابد. زمانی که فشار در اواپراتور تقریبا به صفر می‌رسد، کلید فشار پایین، عمل کرده و کمپرسور را خاموش می‌نماید.

مزایای شیر سلونوئیدی

  • امکان نصب در مکان های پر خطر با احتمال انفجار بالا
  • تخلیه آسان خط سیال
  • امکان کنترل غیر دستی مسیر جریان از راه دور
  • دقت بالا در عملکرد
  • امکان کاهش اتلاف انرژی را فراهم می‌کند.
  • راه اندازی آسان الکتروموتور کمپرسور
  • ممانعت از ورود فشار بالا به اواپراتور و جلوگیری از ورود آسیب به اواپراتور
جمع بندی

برای انتخاب هر تجهیزی، باید اطلاعات کافی برای این کار را داشته باشید. به این ترتیب می‌توانید مانع آسیب دیدن سایر قطعات در سیستم شوید. مجموعه سردکالا با مدیریت افراد خبره در زمینه طراحی و تولید سیستم‌های تبرید، آماده خدمت رسانی به شما مشتریان عزیز است. شما می‌توانید با تماس با کارشناسان مجموعه ما از نحوه خرید و ثبت سفارش ها با خبر شوید. کافیست با ما در تماس باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *